top of page

הכל החל בשנת תשל'ג (1973) עם עלייתנו להקים ישוב חדש ברמת הגולן, ישוב חקלאי של "הפועל המזרחי" ושמו נוב. הימים ימי ערב מלחמה, הגולן השקט והפסטורלי נקלע לטלטלה קשה. גרעין החברים התפזר לכל עבר, אך שב והתלכד לאחר המלחמה והחל מחדש לעבד את שדותיו.   

  

חקלאות עבורנו היא דרך חיים ולא רק עיסוק. לפני 20 שנה (בשנת 99) ולאחר 26 שנות חקלאות רגילה, אינטנסיבית ומגוונת, חשבנו על שינוי בדרך. החלטנו לעשות הסבה לחקלאות אורגנית על כל משמעויותיה. מעבר לחקלאות אורגנית הוא שינוי תפישתי עמוק, אתה צריך לברוא עצמך מחדש כחקלאי,

לא עוד פתרונות קלים של  "זבנג וגמרנו" עם דשנים כימיקליים וחומרי הדברה יעילים ומהירי תגובה. הקצב הוא שונה, התמודדות יומיומית עם עשבייה באמצעים מכניים בלבד, מול מזיקים ומחלות יש להתמודד עם אויבים טבעיים והדברה ביולוגית או עם חומרים מורשים שאינם גורמים נזק לסביבה. אבל מאידך פחות יעילים ופחות מהירי תגובה. את ההצלחה של ההתמודדות בחקלאות אורגנית ניתן לראות בד'כ רק לאחר מספר שנים של התמדה, נשימה ארוכה וסבלנות.   

היתרונות של החקלאות האורגנית הם בראש ובראשונה שמירת הסביבה, סביבת עבודה נעימה  לעובדי הכרם, אך מעל הכל אספקת תוצרת בריאה ואיכותית לצרכנים שוחרי בריאות.

בדרום רמת הגולן. חבל ארץ פראי. סלעי בזלת ענקיים. ערוצי נחל עמוקים ותלולים. אדמה שחורה עשירה. צמחיה עבותה. מרעה דשן.

ועדיין, אזור חצי מדברי. כמות גשמים שנתית בינונית. החורף קר מאוד וסחוף רוחות.  האביב מתמשך לו ותורם את חלקו ובקיץ טמפרטורות גבוהות יחסית ביום, אך צוננות בלילה.

וכשהשמש עולה ממזרח לגולן בחודשי הקיץ החמים, יודעים אנו בוודאות כמעט גמורה שהלילה שיבוא יהיה צונן ויבש.

אלו התנאים ההתחלתיים ש"עושים את היין" ברמת הגולן. בצרוף אדמת הבזלת הכבדה וידם המנוסה והמסורה של הכורמים ברמת הגולן –

והרי זה מתכון להצלחה.

הכרם האורגני

במשך שנים רבות נבצרו הענבים עבור יקב רמת הגולן. בשנת תשע'א (2011) החלטנו לייצר בעצמינו יין איכותי מהכרם האורגני. פה נכנס לתמונה איתן רוזנטל בוגר הפקולטה לחקלאות ובוגר קורסי היין של ניר שחם ביקב שורק, שהתנסה בעצמו ביצור יין מזה שנים באזור השפלה. איתן קבע את משכנו בגולן ואף נטע בעצמו כרם משפחתי. יחד החלטנו החל משנת 2011 ליצר יין מהכרם האורגני של יענקלה. תחילה יין קינוח מחוזק המכונה חצ'ב. בהמשך יין אדום יבש מענבי קברנה פרנק, מלבק, ק.סובניון ופטיט וורדו. לאחרונה גם יין רוזה.

האשכולות נבצרים בבציר סלקטיבי וקפדני. התירוש מותסס בטמפרטורות מתונות ולאחר מכן מתיישן בחבית אלון צרפתי לתקופה של 16 חודשיים. היין אינו עובר סינון.

יינות הכרם

 

קברנה פרנק

קברנה פרנק הוא זן ייחודי בורדולזי, בעל אופי ישראלי מנצח. היין נותן ניחוחות של פירות יער, אדמה ושוקולד, טעמים של דובדבן, שזיף, פלפל ירוק, צמחי תבלין, קלוי, ציפורן ומעט טבק. יין זה משמש בד"כ כזן משלים ומעצים בממסך של יינות בורדולזיים. בשנים האחרונות מצאו יקבי בוטיק איכותיים לנכון להפיק ממנו יין זני לכל דבר וענין ובהצלחה מרובה.

הקברנה פרנק מתאים כליווי לגבינות בשלות ומתובלות, למאכלי קדירה ולעוף צלוי. היין מבציר 2013 ילווה בנאמנות גם צלי בקר.

 

פטיט וורדו  

הפטיט וורדו זן המתאים לגידול בישראל בכלל ובדרום הגולן במיוחד. היין עובר בשנים האחרונות משימוש צנוע כמשלים ממסכים (בלנדים) לקדמת הבמה. הזן מתאפיין בצבע ארגמני עז, כמעט שחור, מרוכז ובעל גוף בינוני עד מלא. ליין ניחוחות של פירות אדומים ושחורים, לצד מאפיינים של פרחים ומינרלים ורמזים לאניס. ליין טעמים פירותיים, מעט שוקולד וסיומת ארוכה ומתובלנת, עם חמיצות נעימה ומאוזנת. היין מציג מבנה האופייני ליינות מהזן הזה הגדלים בתנאי מזג האוויר המיוחדים של דרום הגולן.

יין זה מתאים כליווי לגבינות קשות, בשר על הגריל או וכבש בתנור. 

 

יין קינוח חצב

יין קינוח מחוזק שעשייתו שואבת השראה מדרך הכנת יינות פורט באזור פורטו שבפורטוגל. היין עשוי מענבי קברנה פרנק מובחרים, שהגיעו להבשלה מתקדמת בכרם האורגני של היקב. התסיסה נעצרת ע"י תוספת ברנדי משובח ומקורו של הסוכר ביין הוא מהענבים עצמם.

החצב מופיע במספר גרסאות:

האחת, של יין שיושן בחבית תקופה של 16 חודשיים בלבד. הטנינים עדיין מודגשים.

הגרסה השנייה, של יין שיושן בחבית תקופה של 36 חודשיים. חלק, מאוזן ונעים לשתיה.

הגרסה השלישית, של יין שיושן בחבית לתקופה של 6-7 שנים. פירותי, טעמי שוקולד, חלק ונעים ביותר.

כל היינות יושנו בחביות עץ אלון ישנות במזג אויר לא מבוקר, החום והקור לסירוגין הטיבו מאוד ליין ותרמו לריכוזו ולעידונו.

החצב מתאים כאפריטיף או לסיום הארוחה כליווי לקינוחי פירות, עוגות ושוקולד.    

 

יין  רוזה "שירה"

יין  רוזה "שירה" מבית יקב נוב. מיוצר מענבים אורגנים מזן מלבק הגדלים בכרמי היקב ברמת הגולן. היין מיוצר עבור יקב נוב ביקב תיתורה, בליווי יינן מומחה ליינות רוזה. היינן מגיע במיוחד בעונת הבציר מאזור פרובנס שבצרפת, המאופיין ביינות רוזה בעלי אופי פרחוני ומבושם המייצגים את האזור.

יין "שירה" של יקב נוב נסחט לאחר שהייה קצרה מאוד על הקליפות, עבר תסיסה קרה, מבוקרת וממושכת. תהליך זה העניק ליין צבע בהיר, חמיצות עדינה ומאוזנת, קלילות, ארומטיות ופרחוניות.

היין מתאים מאוד לשתייה בפני עצמו או כליווי לסלטים ולמנות צמחוניות מבושלות, דגים וגבינות רכות. מומלץ לשתות בטמפרטורה של 10-12 מעלות.

יקב נוב

הגולן הוא אזור גידול מובהק של זיתי שמן עוד מימי האבות ושבטי ישראל. רמת הגולן עם אקלימה הייחודי, המיטיב כל כך עם כרמי היין, הוכח ככזה ואף יותר לעניין כרמי הזית בעיקר בדרום רמת הגולן. גובה יחסי, לחות נמוכה וטמפרטורות נוחות- בעיקר בתקופת הפריחה והחנטה.

תנאי הגידול בדרום רמת הגולן הביאו הישגים נכבדים. בדומה לענף היין, גם שמן הזית זוכה להתייחסות רצינית בעולם כולו ונמדד באמות מידה מקצועיות בתחרויות השמן הטוב.

שמן הזית של מגדלים רבים בגולן וביניהם גם המשק שלנו זכה בתחרויות אלו. 

בכרמי הזית הוכנסה שיטת גידול חדשה שכותרתה מסיק מכני מושלם. הכרמים  נטעים בצפיפות מיוחדת ודו ממדית כדי להתאימה למסיק מכני ע'י כלי ייחודי. המסיק מהיר וללא מגע יד אדם והזיתים מגיעים לבית הבד שעות ספורות מהמסיק. שיטה זו משפיעה לטובה על איכות השמן, חוסכת עלויות נכבדות של מסיק ידני ומגבירה את הרווחיות.

 

זני השמן של כרם אורגני חצ'ב

כהמשך למיתוג הגולן בענף שמן הזית, תופסים זני השמן מקום חשוב.

כרמי הזית של משק אורגני חצ'ב נטעו בשנת  תשס'ג (2003) ובמשק מגדלים ארבעה זני שמן:

 

ארבקינה

זן שטופח בספרד, שם הוא מהווה זן עיקרי. העץ מתון יחסית בקומתו, נוח מאוד ומתאים לשיטת המסיק המכני. עתיר יבולים ובעל סרוגיות נמוכה. השמן עדין ביותר, ארומתי וזוכה לפופולריות רבה בשל עדינותו ואי חריפותו.

 

לצ'ינו

זן שמקורו באיטליה. הזן דורש יותר עיצוב וגיזום מהרגיל כדי להתאימו למסיק מכני ובעל סירוגיות גבוהה. השמן נחשב איכותי ומבוקש, הוא פרחוני וארומתי עם ניחוחות מיוחדים. טעמו חמאתי ובשל. זן זה חריף מעט בסמוך למסיק אך מתמתן לאחר מספר חודשים.

 

פישולן

זן שמקורו בצרפת. העץ גבוה וקשה ביותר לעיצוב ורגיש למחלות ופגעים. למעשה אינו מתאים לשיטת המסיק המכני. בעל יבול בינוני עם סירוגיות גבוהה. הפרי גדול ומתאים גם לכבישה. לשמנו ניחוחות בולטים ובעל מרירות וחריפות. נחשב כשמן עם תכונות בולטות של נוגד חמצון ומשמש גם כשמן ממסך (BLEND).

 

קורונייקי

זן שמקורו ביוון. עתיר יבולים ובעל סרוגיות נמוכה. הפרי קטן עם אחוז שמן גבוה. הפרי מבשיל מאוחר-אחרון המסיק. שמן עם טעמים עשבוניים בולטים. יציב בהשתמרותו ואהוב על השפים.

שמן זית
bottom of page